عوامل موثر بر قیمت نایلون

عوامل موثر بر قیمت نایلون

اگر به دنبال خرید نایلون هستید، حتما برای شما پیش آمده است که با قیمت‌ های متفاوتی در بازار رو به‌ رو شده باشید. عوامل زیادی می توانند بر قیمت نایلون تاثیر گذاشته و آن را تغییر دهند. مشخصات فنی، قابلیت‌ های افزوده و وزن نایلون، از جمله عوامل موثر بر قیمت این محصول هستند. به همین دلیل است که انواع مختلف نایلون‌ دارای قیمت‌ های مختلفی در بازار است و نمی توان عدد ثابتی را برای آن ارائه داد. در این مطلب سعی داریم فاکتورهایی که بر روی قیمت نایلون اثرگذار است بررسی نماییم.

رول نایلون روی پالت

  1. نوع نایلون

نایلون ها بر اساس کاربرد آن ها به انواع گوناگونی تقسیم می شوند. بعضی از نایلون ها در امور کشاورزی و گلخانه داری، بعضی از آن ها در صنعت بسته بندی، و برخی دیگر به صورت کیسه های پلاستیکی در فروشگاه ها جهت حمل محصولات مورد استفاده قرار می گیرند.

نوع نایلون انتخابی شما یکی از موارد تاثیرگذار در قیمت آن است. به عنوان مثال، نایلون های عریض کشاورزی و گلخانه داری به مراتب قیمتی پایین تر از نایلون ها و نایلکس های فروشگاهی دارند. جهت مشاهده قیمت روز انواع نایلون می توانید به بخش لیست قیمت ها مراجعه نمایید.

  1. کیفیت مواد اولیه

یکی از موثرترین موارد در قیمت نایلون، مواد اولیه یه کار گرفته شده در تولید آن است. هرچه مواد اولیه مورد استفاده دارای کیفیت بالاتری باشد، بدیهی است که نایلون تولید شده نیز دارای کیفیت بالاتری بوده و در نتیجه قیمت بیشتری هم خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است که همیشه در تولید نایلون از مواد اولیه مرغوب و درجه یک استفاده نمی شود و نایلون ها در انواع درجه دو یا سه نیز وجود دارند. پیشنهاد می شود که کیفیت نایلون را بر اساس کاربردی که مد نظر دارید انتخاب کنید تا در مدت زمان استفاده از آن دچار مشکل نشوید. مثلا برای بسته بندی مواد غذایی می بایست از نایلون تولید شده با مواد اولیه نو و با کیفیت استفاده شود در حالی که برای تولید کیسه زباله می توان برای کاهش هزینه ها از مواد اولیه دست‌ دوم استفاده کرد. برای مشاهده اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله تفاوت نایلون درجه یک و دو در همین سایت مراجعه کنید.

  1. قیمت مواد اولیه

همان طور که می دانید، نایلون ها از مواد اولیه پتروشیمی یعنی گاز طبیعی و نفت خام تهیه می شوند. لذا تغییرات و نوسانات قیمت در مواد اولیه پتروشیمی به طور مستقیم روی قیمت این فرآورده اثر می گذارد.

عواملی هم چون نوسانات قیمت نفت خام، میزان رقابت برای خرید مواد اولیه پتروشیمی در بورس کالا، نوسانات و تغییرات نرخ ارز و هم چنین سیاست های قیمت گذاری در شرکت های پتروشیمی متفاوت، قیمت مواد اولیه پلاستیک را تعیین می کنند.

  1. وزن نایلون

وزن فاکتوری بسیار موثر در قیمت گذاری نایلون می باشد، چرا که نایلون ها بر حسب وزن و به صورت کیلوگرم به فروش می رسند. لذا هر چه وزن نایلون بیشتر باشد مطمئنا قیمت آن بالاتر خواهد بود. وزن نایلون خود تابعی از عوامل مختلف هم چون ابعاد، ضخامت و تعداد لایه هاست.

ابعاد: یکی از عواملی که قیمت نایلون را تغییر می دهد ابعاد و اندازه آن است. هر قدر متراژ نایلون و عرض و طول آن بیشتر باشد، وزن بیشتر و قیمت بالاتری خواهد داشت. توصیه ما این است که در زمان خرید برای آگاهی از اندازه مورد استفاده خود از افراد متخصص در این زمینه مشورت بگیرید و بعد خرید خود را انجام دهید.

ضخامت: طبیعی است که هر چه ضخامت نایلون بیشتر باشد هم محکم ‌تر خواهد بود و هم سنگین‌ تر. پس به دلیل آن که نایلون ‌ها به صورت کیلویی فروخته می ‌شوند، قیمت نایلون با افزایش ضخامت بیشتر می ‌شود.

تعداد لایه ها: از دیگر عواملی که تاثیر مهمی بر روی قیمت نایلون دارد تعداد لایه های آن است. نایلون ها اغلب به صورت لایه لایه تولید می شوند و هر چه تعداد این لایه ها بیشتر باشد ضخامت نایلون هم بیشتر می‌ شود و به طبع قیمت آن هم بالاتر می ‌رود. البته افزایش تعداد لایه ها مقاوت بیشتر آن در برابر وزن و ضربه را به همراه خواهد داشت. در بسته بندی کالاهای سنگین باید از نایلون های چند لایه استفاده شود.

  1. استفاده از افزودنی ‌ها

از دیگر پارامترهای موثر بر قیمت نایلون، استفاده از مواد افزودنی در تولید این کالا می باشد. قیمت نایلون تحت تاثیر افزودنی‌ هایی مانند افزودنی ضد اشعه یووی، ضد الکتریسیته ساکن، ضد گرما، ضد سرما و… تغییر می ‌کند.

وجود افزودنی‌ هایی که بنا به درخواست مشتری به پلاستیک اضافه می‌ شود در کیفیت و میزان مقاومت و دوام نایلون بسیار موثر است. نایلون های عریض از پرکاربردترین مواردی هستند که در بیشتر مواقع به کمک این افزودنی ها تقویت می شوند.

  1. چاپ نایلون

سفارشات زمینه رنگی به همراه چاپ تصاویر و متون تبلیغاتی تاثیر مستقیم بر روی قیمت نهایی نایلون دارد. نایلون هایی که به صورت چاپ دار سفارش داده می شوند قیمت بیشتری نسبت به انواع بدون چاپ دارند.

لازم به ذکر است که هزینه چاپ نایلون خود به عوامل متعددی هم چون تکنولوژی چاپ، تک رو یا دو رو بودن کار چاپی، عمومی یا اختصاصی بودن طرح انتخاب شده و همین طور تعداد رنگ موجود در طرح مورد نظر بستگی دارد.

  1. حجم سفارش

از دیگر عوامل موثر بر قیمت نایلون، میزان خریدی است که متقاضی آن را سفارش می دهد. همواره خریدهای عمده در بردارنده قیمت های پایین تری هستند و با بالا بودن حجم سفارش قیمت به مراتب کاهشی تر و با تخفیفات ویژه‌ ای همراه خواهد بود. جهت خرید عمده نایلون با بهترین قیمت پیشنهاد ما به شما خرید بدون واسطه نایلون به صورت مستقیم از کارخانه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس