معنی علائم روی نایلون و پلاستیک

علائم روی نایلون

اگر نگاهی به ته ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی و انواع نایلون بیاندازید احتمالا متوجه علامت هایی خواهید شد. آیا می دانید معنای این علایم اختصاری چیست؟ در قسمت تحتانی اکثر ظروف پلاستیکی علائم خاصی حک شده است که هر کدام بیانگر معنای خاصی هستند. برخی از این علائم مربوط به بازیافت و بعضی از آن ها نشان دهنده موارد مصرف و شرایط نگهداری ظروف پلاستیکی می باشند. شناخت این حروف و علامت ها از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که به ما کمک می کند تا محصول را در شرایط بهتری نگه داریم تا برای سلامتی مان خطرناک نباشد. به علاوه، با تشخیص این نشانه ها می توانیم در بازیافت آن ها بهتر عمل کرده و گامی در حفظ منابع طبیعی زمین برداریم. پس این علائم راهنمای خوبی جهت نگهداری، استفاده درست از محصول و بازگردانی بسته بندی است. در این مطلب تصمیم داریم در مورد نمادهای پرکاربردی که روی ظروف پلاستیکی و بسته بندی های پلاستیکی کالاها درج می شود صحبت کنیم. تعداد این نمادها بسیار زیاد است و ما سعی کردیم مجموعه نسبتا کاملی از مهم ترین و پرکاربردترین این نمادها را جمع آوری کرده و در مورد هر کدام توضیح مختصری بدهیم.

علائم روی ظروف پلاستیکی

مثلث بازیافت و کدهای بازیافت پلاستیک

چنان چه با دقت به بطری ها، ظروف و بسته بندی های پلاستیکی نگاه کنید متوجه وجود یک علامت مثلثی شکل که با سه فلش انحنا دار ترسیم گردیده به همراه عددی داخل و یا حروفی در زیر آن خواهید شد. به راستی معنی هر کدام از این علامت ها چیست؟ به طور کلی علامت مثلث نشان دهنده بازیافت است. هر یک از فلش های این مثلث یکی از مراحل سه گانه بازیافت را نشان می دهند. مرحله اول نشان دهنده جمع آوری مواد برای بازیافت می باشد. فلش دوم در نماد بازیافت نشان دهنده فرآیند ساخت است. مرحله سوم و نهایی خرید واقعی و استفاده از محصولات ساخته شده از مواد بازیافت شده می باشد.

مثلث بازیافت

در زیر هر مثلث حروفی وجود دارد که نوع پلاستیک به کار رفته در محصول را نشان می دهد. هم چنین در داخل هر مثلث عددی را مشاهده می کنید که از یک تا هفت متغیر است. این اعداد کدهایی هستند که با توجه به میزان بازیافت پذیری پلاستیک ها به آن ها اختصاص داده شده است و میزان زیست تخریب پذیری آن ها را نمایش می دهد. هر چه این عدد کمتر و نزدیک به عدد یک باشد، پلاستیک مورد نظر بازیافت پذیرتر بوده و برای محیط زیست کم خطرتر است. پس با شناخت این اعداد پلاستیک های قابل بازیافت، کم خطر و خطرناک قابل شناسایی خواهند بود. در ادامه با کدهای بازیافت پلاستیک بیشتر آشنا خواهیم شد.

کدهای بازیافت پلاستیک

شماره ۱ PET یا PETE (پلی اتیلن ترفتالات): این پلاستیک قابل تغییر برای استفاده مجدد است و تا ۹۰ درصد می توان بسته بندی محصول را بازیافت کرد. عموما شفاف بوده و برای تولید بطری های نوشابه و آب معدنی از آن استفاده می شود. آن ها نسبتا بی خطرند اما به دلیل متخلخل بودن، امکان نفوذ باکتری درونشان وجود دارد. پس توصیه می ‌شود از این بطری‌ ها تنها یک بار استفاده شود و از ریختن مایعات داغ یا قرار دادن آن‌ ها در فریزر خودداری شود.

کد بازیافت شماره 1

شماره ۲ HDPE (پلی اتیلن متراکم): پلاستیک کدر رنگ و سفت و سخت اما بی خطری است که در ساخت ظروف مایع ظرفشویی و سایر مواد شستشو مورد استفاده قرار می گیرد. این پلاستیک خشک است اما زود شکل می‌ گیرد و به ‌راحتی و به سرعت بازیافت می‌ شود.

کد بازیافت شماره 2

شماره ۳ PVC (پلی وینیل کلراید): یک پلاستیک نرم و قابل انعطاف است که برای تهیه بطری های روغن مایع، لوله های پلاستیکی، عایق کابل ها و سیم های برق به کار می رود. محصولات ساخته شده با استفاده از پلاستیک PVC قابل بازیافت هستند اما محصولات پس از بازیافت نباید برای کاربرد مواد غذایی یا برای استفاده کودکان استفاده مجدد شوند. هم چنین این مواد در برابر حرارت مواد خطرناکی از خود منتشر می کنند، لذا باید از تماس مواد غذایی گرم با این نوع پلاستیک و یا سوزاندن آن خودداری شود.

کد بازیافت شماره 3

شماره ۴ LDPE (پلی اتیلن با تراکم کم): شما هر روز با این نوع از پلاستیک برخورد دارید. همان کیسه های نایلونی که در دست می گیرید از پلی اتیلن با تراکم کم ساخته شده اند. جزو پلاستیک ‌های بی خطر هستند ولی معمولا قابل بازیافت نیستند. به همین دلیل توصیه می ‌شود سبد خرید و کیسه‌ های پارچه ‌ای جایگزین این کیسه‌ ها شوند.

کد بازیافت شماره 4

شماره ۵ PP (پلی پروپیلن): یک ماده پلاستیکی بسیار خوش بازیافت که جزو پلاستیک ‌های بی خطر است که در مجاورت با مواد غذایی داغ هم خطری را برای استفاده کننده ایجاد نمی ‌کند. ظرف ماست و ظروف مشابه که دهانه گشادی دارند هم چنین نی نوشیدنی ها از این نوع پلاستیک ساخته می شوند.

کد بازیافت شماره 5

شماره ۶ PS (پلی استایرن): این ماده که اغلب در ظروف یکبار مصرف استفاده می شود، به سختی بازیافت می شود. توجه داشته باشید که این نوع پلاستیک در مجاورت با غذای داغ سمی و سرطان زا می ‌شود. پس از گرم کردن غذا در این ظروف جدا خودداری نمایید.

کد بازیافت شماره 6

شماره ۷ OTHER (سایر پلاستیک‌ ها): سایر پلاستیک ‌ها مانند پلی ‌اورتان، پلی کربنات، پلی آمید و هم چنین آلیاژهای پلاستیکی در این دسته قرار می گیرند. استفاده از این جنس پلاستیک به ویژه برای غذا همیشه آخرین گزینه تان باشد و این را بدانید که این گزینه معمولا غیر قابل بازیافت است.

کد بازیافت شماره 7

سایر علائم روی ظروف پلاستیکی

علاوه بر نمادهای مربوط به بازیافت، ممکن است علائم دیگری را نیز روی مواد ساخته شده از پلاستیک ببینید. این نشانه ها به ما کمک می کنند تا ماده پلاستیکی مورد نظر را در شرایط مطلوب نگهداری کنیم تا از نظر بهداشتی مشکلی پیش نیاید. پرکاربردترین این علامت ها عبارتند از:

علامت گیلاس و چنگال نشان می ‌دهد که ظرف مورد نظر به ‌طور خاص برای نگهداری مواد غذایی ساخته شده است.

علامت گیلاس و چنگال

علامت با سه خط موجی ‌شکل (نشان ‌دهنده تابش مایکروویو) تایید می‌ کند که ظرف مورد نظر را می ‌توانید داخل مایکروویو حرارت دهید.

علامت مایکروویو روی ظروف پلاستیکی

ظروف پلاستیکی را همان ‌قدری که نباید بی‌هوا در مایکروویو گرم کرد در فریزر هم نمی‌توان گذاشت. از بین ظروف پلاستیکی تنها آن هایی را می ‌توانید برای نگهداری غذا در یخچال یا فریزر استفاده کنید که حامل نشان برفی‌ شکل پایین باشند.

علامت برف روی ظروف پلاستیکی

در علامت زیر، عدد بالای کسر حداکثر و عدد پایین حداقل دمای قابل ‌تحمل برای ظرف مورد نظر را نشان می ‌دهد.

علامت دما روی ظروف پلاستیکی

علامت زیر نشان می دهد که ظرف پلاستیکی شما قابلیت قرار دادن در ماشین ظرف ‌شویی را دارد. اگر ظرف مورد نظر از این علامت برخوردار بود، بهتر است که در طبقه بالای ماشین ظرف ‌شویی شسته شود چرا که اگر ظروف پلاستیکی را در طبقه پایین بچینید ممکن است بر اثر حرارت المنت آب شوند.

علامت ماشین ظرفشویی روی ظروف پلاستیکی

BPA (بیسفنول‌آ) نوعی ماده شیمیایی صنعتی است که به ‌ویژه در تولید محصولات پلاستیکی از جنس پلی ‌کربنات کاربرد دارد. گفته می ‌شود که BPA می ‌تواند از ظرف به ماده غذایی یا نوشیدنی داخلش راه پیدا کند. مواجهه مکرر بدن با این ماده شیمیایی اتفاق خوبی نیست و با عوارض احتمالی مختلفی خصوصا برای رده سنی کودکان در ارتباط است. از این ‌رو ظروف پلاستیکی فاقد BPA گزینه کم ‌خطرتری برای سلامتی به ‌شمار می ‌روند.

BPA علامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس مستقیم