رابطه دلار با قیمت فراورده‌های پلی اتیلنی (نایلون،‌ نایلکس، سلفون، شیرینک و استرچ)

رابطه دلار با قیمت فراوردهای پلی اتیلنی

از آن جا که مواد اولیه استفاده شده در محصولات پلاستیکی عمدتا مواد پتروشیمی و نفتی است و این مواد نیز متناسب با نرخ های جهانی قیمت گذاری می شوند، بنابراین نوسانات ارز در بازارهای جهانی می تواند بر قیمت تمام شده محصولات شرکت های فعال در حوزه پلاستیک تاثیرگذار باشد. در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیر نرخ ارز بر فراورده های نفتی و پتروشیمی من جمله فراورده های پلی اتیلنی بپردازیم.

تاثیر نرخ دلار بر قیمت فراورده های پلی اتیلنی

محصولات پلی اتیلنی من جمله نایلون، نایلکس، سلفون، شیرینک و استرچ، خروجی پتروشیمی و مواد نفتی می باشند. در نتیجه قیمت تمام شده این محصولات ارتباط مستقیمی با قیمت دلار و مواد پتروشیمی دارد و نوسانات دلار در قیمت آن ها تاثیرگذار است.

رشد قیمت ارز موجب افزایش جذابیت صادرات مواد اولیه به کشورهای دیگر و در نتیجه کاهش عرضه محصولات در داخل کشور و عدم توانایی تأمین نیاز داخلی می شود که این مساله سبب بروز مشکلات و از دست رفتن بازار تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی شده است.

هم چنین نوسانات نرخ ارز و پایین ‌تر بودن قیمت محصولات صادراتی نسبت به تولیدات داخلی مشکلاتی برای صنایع تکمیلی پتروشیمی به وجود آورده است. در واقع  افراد، محصول را از بورس خریداری و صادر می ‌کنند و این جریان به بازار تولید محصولات پتروشیمی صدمه می زند.

نمودار صعودی

بررسی رابطه دلار و پتروشیمی

مواد پتروشیمی در بازار ایران نوسان‌ های بسیاری را تجربه می‌ کنند. این نوسان ‌ها علل مختلفی دارد و قیمت دلار یکی از آن‌ ها محسوب می‌ شود. بسیاری از این مواد تماما داخل کشور تولید می ‌شوند و حتی مواد اولیه‌ شان هم داخلی است و علت اصلی وابستگی آن‌ ها به ارزش دلار، به صادرات برمی‌ گردد.

تعدادی از کشورهای خارجی مصرف ‌کننده تولیدات کارخانه ‌های پتروشیمی ایران هستند و از آن‌ ها به‌ عنوان مواد اولیه مورد نیاز برای محصولات مختلفشان استفاده می ‌کنند. بنابراین، بهای موادی که داخل کشور عرضه می ‌شود باید با محصولات صادراتی تناسب داشته باشد. ازآن جایی ‌که قیمت صادراتی به نرخ ارز وابسته است، بهای هر آن چه از مواد پتروشیمی که در داخل کشور عرضه می‌ شود نیز به دلار وابسته خواهد بود.

در کنار نرخ ارز، باید به میزان عرضه و تقاضا برای محصولات نیز توجه داشته باشیم. در ماه‌ های اخیر هر چند کارخانه ‌ها نیاز بازار را بدون مشکل برآورده کردند، اما میزان تقاضا برای خرید محصولات زیاد نبود. به ‌همین ‌خاطر بسیاری از محصولات پلیمری و شیمیایی رشد منفی قیمت را تجربه کرده ‌اند.

به ‌طور کلی، بورس کالاهای مختلف ایران از عوامل مختلفی تأثیر می ‌پذیرد و به ‌همین‌ دلیل است که در بسیاری از موارد تغییرات آن قابل پیش‌بینی نیست. به ‌عنوان‌ مثال، در ماه‌ های اخیر نرخ دلار افزایشی بوده است، اما به خاطر کاهش تقاضا در بازار روند قیمت محصولات پتروشیمی ثابت یا نزولی بود.

شمردن دلار

اهمیت نرخ ارز در تولید محصولات پلیمری

فعالان حوزه تولید محصولات پلیمری هنگام تحلیل قیمت و پیش‌ بینی بازار آینده باید به نرخ ارزهای مهم از جمله دلار و یورو توجه داشته باشند. هر چند دلار تنها ارز تأثیرگذار روی قیمت مواد پتروشیمی نیست، اما یکی از مهم‌ ترین ارزهاست. ارزش این واحد پولی در ایران نوسان‌ های بسیاری را تجربه می‌ کند و علت اصلی این موضوع به سیاست ‌ها و تحریم ‌ها برمی‌گردد. نرخ ارزهایی چون دلار به‌ صورت مستقیم روی قیمت نفت ایران تأثیر دارند. از آن جایی ‌که ارزش محصولات پتروشیمی هم بر اساس ارزش مادی نفت تعیین می ‌شود، پس با نرخ ارز هم در ارتباط خواهد بود.

به ‌همین‌ دلیل است که بررسی نرخ این ارز، اهمیت بسیاری برای فعالان بازار نفت و پتروشیمی دارد. خریداران و فروشندگان باید از به ‌روزترین نرخ این محصولات اطلاع داشته باشند تا بتوانند برای خرید، فروش یا معامله محصولات برنامه مناسبی بچینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس