ایده‌های بسته بندی خلاقانه برای افزایش فروش

بسته بندی خلاقانه

در یک نگاه کلی، هدف از بسته بندی کالا پس از تولید تا مصرف، آن است که محصول آسیب نبیند یا نگهداری و حمل آن آسان باشد. اما امروزه نقش بسته بندی فراتر رفته و به موضوعی پر اهمیت در بازاریابی و فروش تبدیل شده است. حتی می ‌توانیم بگوییم بسته بندی محصولات به شکلی خلاقانه می ‌تواند نقش مهمی در افزایش فروش و رضایت مشتری داشته باشد. در ادامه قصد داریم در مورد طراحی بسته بندی خلاقانه و نکات مهم برای خلق آثار ایده آل در زمینه بسته بندی محصولات بیشتر صحبت کنیم.

بسته بندی آبمیوه

خلاقیت در بسته بندی و نقش آن در فروش کالا

شما می توانید با یک بسته بندی خلاقانه مشتری را در عرض چند ثانیه نسبت به خرید محصولتان متقاعد کنید. برای درک بهتر این موضوع کافی است اولین لحظات ورود مشتری به یک فروشگاه را تصور کنید. طبقات فروشگاه‌ پر از محصولاتی هستند که هر کدام به طریقی سعی در جلب کردن نگاه مشتریان دارند. اما آن چه باعث می شود تا مشتری به سمت یک محصول در قفسه های فروشگاه جلب شود، بسته بندی خاص و منحصر به فرد محصول شماست. هر چند که بسیاری از افراد کالای مورد نیاز خود را با توجه به کیفیت آن قضاوت و انتخاب می کنند، اما محصول در فروشگاه قابل استفاده و بررسی نیست تا مشتری بتواند آن را تست کند. پس اولین و مهم ترین عامل در جذب مشتری، بسته بندی است.

بسته بندی دستمال کاغذی

اگر محصولی دارید که قرار است در بازار رقابتی تبلیغات امروز دیده شود، باید بسته بندی خلاقانه را در اولویت مارکتینگ خود قرار دهید. اگر محصولی که تولید می ‌کنید با وجود کیفیت خوب و خدمات پس از فروش عالی نتواند در همان نگاه اول به دل مشتری بنشیند، بخش بزرگی از بازار را از دست داده ‌اید. لذا در درجه اول، منحصر به فرد بودن بسته بندی است که مشتری های تازه را جذب یک کالا می کند و سپس در درجه دوم، کیفیت کالا آن ها را به عنوان مشتری ثابت نگه می دارد. حتی با وجود وفاداری بسیاری از مشتریان به برندهای پر سابقه، یک بسته بندی هوشمندانه می تواند ذهنیت مشتریان را نسبت به یک کالا تغییر دهد.

ایده های خلاقانه برای بسته بندی‌ محصولات

این که بدانید برای درخشیدن محصولتان میان محصولات دیگر در قفسه های فروشگاه ها چه باید بکنید ممکن است کمی دشوار باشد. اگر در این زمینه ایده ‌ای ندارید، پیشنهاد می‌ کنیم نگاهی به این مثال ها از بسته بندی خلاقانه بیاندازید تا الهام بخش شما باشد.

بسته بندی خلاقانه آب پرتقال

پنجره برای نمایش بخشی از محصول

استفاده از تصاویر و عکس های جذاب نقش مهمی در شناخت محصول توسط مخاطب دارد. اما گاهی برندها از این موضوع سوء استفاده کرده و به جای افزایش کیفیت محصول خود می ‌خواهند با استفاده از عکس‌ های جذاب و غیر واقعی در بسته بندی، محصول خود را به شکلی که نیست نشان دهند. این موضوع باعث شده تا مردم مثل قبل به عکس بسته بندی اعتماد نکنند.

حال زمانی که شما در بسته بندی محصول خود از پنجره استفاده می ‌کنید، به نوعی به مخاطبان خود نشان داده اید که چیزی برای مخفی کردن ندارید. این نمایش زنده از محصول، حس اطمینان و اعتماد مشتری را دو چندان می ‌کند و می‌ تواند آن را با خیال راحت و بدون هیچ تردیدی خریداری کند.

برای مثال، به جای استفاده از تصویرسازی و قراردادن تصویر چیپس روی بسته بندی یک چیپس، می توانید بخشی از بسته را به یک فضای شفاف اختصاص دهید تا مشتری چیپس واقعی را ببیند.

بسته بندی چیپس

ساده گرایی و رویکرد مینیمال

مینیمالیسم یکی از روش‌ های طراحی بسته بندی‌ است که با وجود ترندهای متنوع همچنان در صدر شیوه ‌های جذاب بسته بندی است. بسیاری از برندهای بزرگ هم از این عنصر برای جذابیت بصری بیشتر بر روی بسته‌ های خود استفاده می‌ کنند. در این شیوه باید عناصر اضافی از روی طرح بسته بندی حذف شده و تنها عناصری که پیام را انتقال می‌ دهند و ضروری هستند باقی بمانند. این نوع از طراحی جدا از این که با سایر محصولات مجاور آن در قفسه‌ های یک فروشگاه متفاوت خواهد بود، می ‌تواند حاکی از اطمینان برند شما به شهرت و کیفیت محصولتان نیز باشد.

بسته بندی مینیمال

استفاده از خود محصول در بسته بندی

اگر می توانید به شکلی خلاقانه از محصولتان در بسته بندی استفاده کنید، این کار را انجام بدهید. برای مثال، این کفش ها در بسته بندی هایی جالب به شکل پرنده قرار گرفته اند و بند آن ها نیز مانند کرم از نوک پرنده ها آویزان است.

بسته بندی خلاقانه کفش

طراحی متمایز و خارج از قاعده

سنت شکنی کنید و محصولاتتان را در قالب بسته بندی های کلیشه ای و متعارف روانه بازار نکنید. آب همیشه درون بطری های پلاستیکی قرار دارد، اما صاحب این برند آب را درون بسته های مقوایی عرضه کرده است که بی تردید توجهات را به خود جلب می ‌کند.

بسته بندی آب معدنی

ایده گرفتن از شکل خود محصول

گاهی می توان بسته بندی را به شکل محتوای درون آن طراحی کرد. مثلا برای بسته بندی پسته می توان فرم بسته بندی را شبیه به خود این ماده غذایی طراحی کرد که حالت باز شدن آن هم دقیقا مشابه با باز کردن پسته باشد.

بسته بندی پسته

طرح های سرگرم کننده و خنده دار

استفاده از عناصر طنز باعث می‌ شود توجه مخاطب چند برابر حالت عادی به محصولتان جلب بشود. این قلم موی نقاشی نمونه بازر این روش در عمل است. در بدنه این قلم طرح یک صورت بامزه چاپ شده که موی قلم را به شکل ریش آن صورت در آورده است. چنین محصولی می ‌تواند در نگاه اول باعث لبخند مخاطب شده و در ذهن او ماندگار شود.

بسته بندی قلم مو

اغراق و مبالغه

بسته به نوع محصولی که دارید می توانید در بسته بندی خود اغراق هم به کار ببرید. این اغراق می تواند برای شکل، رنگ، کاراکترها، طعم و غیره باشد. مثلا در بسته بندی زیر از کاراکتر خرس برای خوردن این خوراکی ها که طعم عسلی دارند استفاده شده، طوری که انگار نسبت به خود عسل واقعی طعم آن ها را بیشتر دوست دارد.

بسته بندی بیسکوییت

استفاده از بافت

استفاده از جنس و بافت متفاوت موجب می ‌شود تا مخاطبان یک محصول در کنار تجربه بصری جدیدی که از یک محصول به دست می ‌آورند، از نظر لمسی نیز با آن درگیر شوند. برای مثال، این بسته بندی برای دفع حشرات از بافت در انتهای بطری های خود استفاده می کند.

بسته بندی اسپری حشره کش

توجه به مواد تشکیل دهنده محصول

می توان در طراحی بسته بندی به ماهیت کالا و این که از چه موادی تشکیل شده است نیز توجه کرد. این عطر از شاخه بامبو به دست آمده است اما به جای این که طرحی از بامبو بر روی بسته بندی آن چاپ کنند، خود محصول را به شکل بامبو درآورده اند که بسیار زیبا و خلاقانه است و جنبه تزئیناتی هم دارد.

بسته بندی ادکلن

توجه به داخل بسته بندی

بیرون بسته بندی شما باید جذاب باشد، اما داخل آن چطور؟ اگر محصول شما از چند قطعه مختلف درست شده است، جدا از هم نشانشان دهید. این بسته بندی یویو برای هر تکه یویو یک جای جداگانه در نظر گرفته است و همگی با هم درون جعبه جای گرفته اند.

بسته بندی یویو

قابلیت استفاده مجدد

نمی‌توان انکار کرد که مشتریان از کاربردی بودن بسته ‌بندی ‌ها لذت می ‌برند. مشتری با دیدن یک ظرف یا قوطی که پس از استفاده از محتوای آن بتواند هم چنان از آن استفاده کند، به خرید آن ترغیب می‌ شود. در تصویر زیر یک جعبه زعفران را مشاهده می کنید که می توان از آن برای نگهداری وسایل شخصی‌ مثل ساعت و جواهرات استفاده کرد.

بسته بندی زعفران

توجه به کاربرد محصول

توجه به کارکرد محصول نیز در برخی مواقع منجر به تولید ایده‌ های جالبی در بسته بندی محصولات می ‌شود. برای مثال اگر محصول شما قرار است به عنوان هدیه خریداری شود، بسته بندی اش را مانند یک هدیه نشان دهید. جعبه های شکلات های کادویی نمونه ای از این نوع بسته بندی هستند.

بسته بندی شکلات قلبی

بازی با اشکال و خلاقیت در چیدمان محصول

بهتر است گاه طراحی بسته بندی به گونه ای انجام شود که از کنار هم قرار گرفتن آن ها در کنار هم، به شکلی خاص یا پازل گونه دست یافت که در چیدمان فروشگاهی نظر مشتریان را به خود جلب کند.

بسته بندی تخم مرغ

ویژگی های یک بسته بندی خلاقانه خوب

گذشته از ظاهر جذابی که بسته بندی می تواند برای محصول فراهم کند، ایده بسته بندی خلاقانه باید دارای ویژگی های دیگری نیز باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

ایجاد سهولت در حمل: از ویژگی ‌های یک بسته ‌بندی خوب این است که حمل و جابجایی محصول را آسان ‌تر کند. مثلا اگر محصولتان ابعاد بزرگی دارد یا سنگین است حتما روی آن دستگیره یا محلی برای قرار گرفتن دست تعبیه کنید.

باز کردن راحت و سریع: بسته ‌بندی مناسب برای محصول باید راحت باز شود. حتی اگر بسته ‌بندی محصو‌تان نامتعارف است حتما روی قسمتی که بسته کالا باز می‌شود بنویسید “از اینجا باز شود”. با این کار مشتری را از گیج شدن و گشتن به دنبال محل باز کردن بسته محصول نجات می ‌دهید.

افزایش عمر مفید محصول: این مورد به خصوص در مورد محصولات خوراکی اهمیت ویژه ‌ای دارد. استفاده از متریال مناسب برای بسته‌ بندی راهکار خوبی برای حفظ طولانی ‌تر محصول است.

نمایش واضح برند: برند شما باید به گونه ‌ای روی بسته ‌بندی باشد که سریع در ذهن مشتری ثبت شود. اگر به خوبی برند خود را روی جعبه محصول نمایش دهید مشتری وقتی بار دیگر برند شما را ببیند خیلی سریع آن را به یاد می‌آورد. همین مسئله باعث می ‌شود که به احتمال زیاد مشتری دوباره محصول شما را خریدار کند.

درج اطلاعات مهم و ضروری: شما باید پیش بینی کنید که مشتری هنگام برداشتن محصول شما از قفسه چه سوالاتی را مطرح خواهد کرد. برای مثال، فرض کنید شما هدفون بلوتوث می فروشید. مشتری از ظاهر کلی هدفون شما خوشش می آید و جعبه را بر می دارد. اکنون به دنبال اطلاعاتی درباره مواد سازنده هدفون، عمر باتری، نسخه بلوتوث مورد استفاده، حذف نویز و موارد دیگر است. وقتی به سوالات مشتریان پاسخ می دهید، آن ها اطمینان بیشتری به محصول شما پیدا می کنند و تشویق به خرید آن می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس