مواد اولیه برای تولید نایلون

مواد اولیه نایلون

اولین الیاف ساخته شده توسط بشر نایلون است. این محصول که از زمان ‌های قدیم جزو پر استفاده ‌ترین محصولات بوده است، با تلاش و تحقیق دانشمندان در مورد این موضوع که با اتصال چه مولکول‌ هایی نایلون به وجود می‌ آید، ساخته شد. با آزمایش‌ های فراوان در نهایت آن ‌ها توانستند ماده‌ ای کشسان را تولید کنند که پس از سرد شدن بسیار کارایی بالایی داشت. امروزه نایلون عضوی جدایی ناپذیر از زندگی‌ روزمره ما و یکی از عمومی ترین انواع پلاستیک در جهان است که برای تولید بسیاری از محصولات در زندگی روزمره کاربرد دارد. در این مطلب قصد داریم شما را با مواد اولیه سازنده این محصول پر کاربرد آشنا کنیم.

فیلم نایلون

گرانول پلی اتیلن

عموما از پلی اتیلن به عنوان پلیمر پایه در تولید نایلون‌ ها استفاده می‌ شود. با ایجاد ترکیب میان گاز طبیعی و نفت خام، سنتز شیمیایی در اتیلن موجود در آن ‌ها رخ می ‌دهد. در اثر این پدیده زنجیره‌ ای بلند از اتم‌ های کربن به صورت دو به دو با پیوندهای دوگانه به هم متصل شده و در شاخه ‌های آن‌ ها نیز اتم ‌های هیدروژن به کربن ‌ها وصل می ‌شوند. به این ترتیب پلی اتیلن تولید می ‌شود. یکی از اشکال پلیمر پلی اتیلن، گرانول است که در پتروشیمی به صورت دانه تولید می شود. دلیل استفاده از گرانول، سهولت استفاده از آن است. پودرها در هوا پراکنده می ‌شوند و علاوه بر آلودگی محیط کارگاه و مشکلات تنفسی که ایجاد می کنند، میزان زیادی از ماده نیز هدر می ‌رود. اما گرانول این مشکلات را ندارد. علاوه بر این، سیستم دستگاه ‌های شکل ‌دهی پلاستیک به گونه‌ ای طراحی شده است که بهتر است مواد اولیه آن به شکل گرانول باشد. بنابراین تولیدکننده‌ ها ترجیح می‌ دهند به جای استفاده از پودرهای پلیمری، از شکل گرانولی آن استفاده کنند. اگر مواد گرانولی به طور مستقیم از مواد پتروشیمی ساخته شده باشد به آن گرانول نو می گویند. این نوع از گرانول با کیفیت ترین نوع گرانول می باشد و خریداران آن عموما کارخانه های تولید پلاستیک می باشند. اما در صورتی که گرانول ها حاصل بازیافت مواد دیگر باشند کیفیت آن ها پایین تر خواهد بود. در واقع خاصیت گرانولی این مواد با هر بار بازیافت کمتر می شود. گرانول بازیافتی توسط دستگاهی به اسم دستگاه گرانول ساز تولید می شود. روش کار این دستگاه به این شکل است که ضایعات پلاستیکی مانند ظروف و بسته بندی های پلاستیکی، دمپایی های پلاستیکی و… را دریافت کرده و آن ها را به گلوله های گرانولی تبدیل می کند. در تولید بسیاری از محصولات مانند کیسه زباله نیازی نیست که از مواد اولیه درجه یک استفاده شود. از این رو بسیاری از تولید کنندگان ترجیح می دهند که از گرانول ضایعاتی به عنوان مواد اولیه استفاده کنند. بدین ترتیب هم هزینه تمام شده محصول برای آن ها کمتر تمام می شود و هم می توانند قدمی در جهت حفظ محیط زیست بردارند.

گرانول پلی اتیلن

مستربچ و افزودنی ها

به هر نوع مواد افزودنی که به نایلون خاصیت های متفاوتی را می دهد مستربچ می گویند. مستربچ ها انواع مختلفی دارند و به کمک آن ها می توان ویژگی های دلخواه را به محصول نهایی اضافه کرد. به عنوان مثال، مستربچ رنگ، آنتی یووی (ضد اشعه ماورای بنفش) ، آنتی استاتیک (ضد الکتریسیته ساکن)، آنتی بلاک (لیز کننده)، آنتی اکسیدان، آنتی باکتریال، شفاف کننده، ضد شعله، ضد بو، ضد بخار، زیست تخریب پذیر و… از جمله افزودنی هایی هستند که می توان به نایلون خام اضافه کرد و آن را بهبود بخشید. یک مستربچ با کیفیت فرصت های چشم گیری را برای بهبود عملکرد نایلون ارائه می دهد و نگرانی های تولیدکنندگان را نسبت به نتیجه کار برطرف می کند. در ادامه خواص برخی از مستربچ ها را معرفی کرده ایم:

 • مستربچ رنگ: برای رنگ دادن به پلاستیک استفاده می شود.
 • مستربچ آنتی یووی: از تخریب محصول در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید جلوگیری می کند.
 • مستربچ آنتی استاتیک: باعث جلوگیری از تجمع الکتریسیته ساکن، بهبود خاصیت چاپ پذیری، عدم جذب گرد و غبار و دوده می شود.
 • مستربچ آنتی اکسیدان: پلاستیک ‌ها معمولا تحت تأثیر نور، اکسیژن و حرارت به سرعت دچار پیرشدگی می ‌شوند که منجر به افت استحکام، افت انعطاف پذیری، تغییر رنگ، خراشیده شدن و کاهش شفافیت آن ها می شود. استفاده از مستربچ‌ آنتی اکسیدان باعث پایدارسازی نایلون در برابر عوامل اکسایش می ‌گردد.
 • مستربچ آنتی باکتریال: با خاصیت ضدعفونی کنندگی از تجمع باکتری ها، قارچ ها و آلودگی ها جلوگیری می کند.
 • مستربچ لیز کننده: هنگامی که فیلم های پلیمری در مدت زمان طولانی در انبار قرار می گیرند، به علت فشار بین لایه یک چسبندگی ناخواسته می شود. هنگامی که این چسبندگی به وجود می آید باز کردن فیلم های رول شده امری بسیار دشوار خواهد بود. جهت جلوگیری از این اتفاق به آن لیزکننده اضافه می کنند.
 • مستربچ شفاف کننده: به شفافیت و براق بودن نایلون کمک کرده و از زرد و کدر شدن آن جلوگیری می کند.
 • مستربچ ضد شعله: باعث افزایش مقاومت نایلون در برابر حرارت شده و ایجاد مقاومت در برابر شعله، سرکوب یا به تاخیر انداختن و جلوگیری از گسترش شعله های آتش می کند.
 • مستربچ ضد بو: از انتشار بوی نامطبوع توسط نایلون جلوگیری می کند.
 • مستربچ ضد بخار: افزودنی های ضد بخار جهت جلوگیری از ایجاد بخار و شبنم بر روی لایه داخلی فیلم های پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • مستربچ زیست تخریب پذیر: روند زیست تخریب پذیری را در پلیمرهای مصنوعی به وجود می آورند.

مستربچ نایلون

مرکب چاپ

بسیاری از محصولات نایلونی پس از تولید نیاز به چاپ دارند. در این صورت باید جوهر چاپ را هم به لیست مواد اولیه تولید آن ها اضافه کرد. کیسه های تبلیغاتی، نایلون های بسته بندی، سفره های یکبار مصرف و… از جمله محصولات نایلونی نیازمند چاپ می باشند.

رول نایلون چاپدار

چگونگی تولید نایلون

ابتدا بر اساس فرمول، مواد اولیه شامل گرانول پلی اتیلن و مستربچ ها با یک دیگر ترکیب و سپس به وسیله قیف های بزرگ به دیگ های بزگ المنت دار هدایت می شوند تا مواد را ذوب کنند. در مرحله بعدی این مواد به سمت دای که یک وسیله صنعتی برای نازک کردن مواد اولیه و تولید نایلون با ضخامت مورد نظر می باشد، هدایت می شوند. پس از نازک کردن مواد اولیه مواد به چرخه خنک سازی هدایت می شوند و در آن جا پس از سرد شدن به وسیله رولرها رول شده و در اندازه و وزن مختلف بریده می شوند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فرآیند تولید نایلون می توانید به مقاله مراحل تولید نایلون مراجعه کنید.

رول نایلون رنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس مستقیم