بررسی کامل نایلون گلخانه ای

نایلون گلخانه ای

برای ساخت یک گلخانه مطلوب باید از همان آغاز احداث پوشش گلخانه ای مناسبی را برای آن تهیه کرد. عموما نایلون گلخانه ای را با ضخامت ها و عرض های مختلف می توان تهیه و تولید کرد که متداول ترین نوع آن ۱۴ متر می باشد. در تولید انواع پلاستیک های گلخانه ای از مواد افزودنی جهت افزایش کیفیت نایلون ها و پوشش های گلخانه ای استفاده می شود. یکی از فاکتورهای تعیین نایلون گلخانه، میزان یو وی (UV) آن می باشد که این پارامتر با توجه به خواست مشتری قابل تغییر می باشد . UV تثبیت کننده از نایلون در برابر اشعه ی فرابنفش محافظت می کند و ترکیب شدن این تثبیت کننده با آنتی اکسیدان ها از فساد و خرابی نایلون جلوگیری می کند. در نتیجه باعث افزایش طول عمر و استحکام نایلون گلخانه می شود.

در مناطقی که شدت سرما زیاد است با اضافه کردن افزودنی IR (مادون قرمز) می توان از خروج این اشعه جلوگیری کرد این عمل مانع از کاهش دمای گلخانه می‌شود هم چنین این افزودنی باعث موارد زیر می گردد:
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • کاهش استهلاک تجهیزات سرمایشی و گرمایشی گلخانه
 • ارتقاء کیفیت محصول
 • افزایش راندمان تولید

هم چنین با اضافه کردن افزودنی EVA به همراه افزودنی مادون قرمز میتوان بر افزایش کیفیت فیلم اضافه کرد. این افزودنی مناسب برای مناطقی است که شدت وزش باد زیاد است و ممکن است فیلم نایلون خشک و شکننده شود از مزیت های این افزودنی میتوان موراد زیر را نام برد:

 • استحکام بالا در برابر آسیب‌های فیزیکی و طبیعی
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • انتقال نور مفید و تنظیم رشد
 • مقاومت بالا به هنگام تماس با سازه‌های فلزی گلخانه
 • جلوگیری از اتلاف گرما و…

از سایر افزودنی هایی نظیر افزودنی لیزکننده (صیقلی و روان کننده)، ضد الکتریسیته ساکن، آنتی‌اکسیدان، ضد اشتعال، ضد فرسایش، ضد چسبندگی و… با توجه به درخواست مشتریان جهت بهبود کیفیت نایلون نیز می توان استفاده کرد.

از انواع پوشش های گلخانه ای می توان به پوشش های شیشه ای و پلاستیکی که خود شامل موارد زیر هستند اشاره نمود:
 • پوشش هایی از جنس پلی اتیلن
 • پلی ‏استر
 • پلی کلرید وینیل (P.V.C ‎)
 • پلی فلوئوریدوینیل (P.V.F)
نایلون گلخانه ای

افزودنی‌ها 

مهم‌ترین تفاوت نایلون‌های صنعتی و تخصصی ادتیوهای بکار رفته همان‌گونه که در قبل هم اشاره شد در نایلون‌های صنعتی تنها ادتیو بکار رفته در این نوع فقط Anti UVمی باشد که فقط باعث نایلون در مقابل پوسیدگی می‌شود این در حالی است که نایلون‌های مخصوص گلخانه‌ای دارای افزودنی‌هائی تخصصی مثل LDمی باشد، این افزودنی باعث جلوگیری از ورود مستقیم شعاع نوری به گلخانه شده و نور وارده به گلخانه بصورت یکنواخت پخش شده و نه تنها نور را بصورت یکنواخت در داخل گلخانه پخش می‌کند بلکه از بروز مشکلاتی مثل برگ‌سوزی هم جلوگیری می‌کند.

نایلون گلخانه ای

نایلون به عنوان سد دفاعی در مقابل عوامل بیرونی

یکی از عمده‌ترین محاسن کشت‌های گلخانه‌ای امکان تولید خارج از فصل محصولات است. مقابله با عوامل بیرونی مانند: باد، باران، برف، حفظ دما و رطوبت و… همه و همه به عهده‌ی تنها دیواره‌ی دفاعی گلخانه که همان نایلون گلخانه‌ای است می‌باشد. هر چقدر افزودنی‌های (ادتیوهای) تخصصی‌تری در این امر استفاده شود، به همان میزان، میزان باردهی و عمل‌کرد در داخل گلخانه بیشتر خواهد بود. از این افزودنی‌های (ادتیوهای) تخصصی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

افزودنی IR

این عبارت مخفف Infrared یا همان مادون قرمز می‌باشد، چنانچه می‌دانید قسمت گرم نور مرئی یا تولید کننده‌ی گرما در نور مادون قرمز می‌باشد، حفظ دما در داخل گلخانه مخصوصاً در زمان‌هائی که افت دما به سرعت و شدید است بسیار مهم است. در فصول سرد سال، با رفتن خورشید دمای داخل گلخانه به شدت افت می‌کند، نایلونهای با دارا بودن این افزودنی از فرار گرما و افت شدید دما جلوگیری می‌کند. مکانیسم عمل این افزودنی (ادتیو) به شکل زیر است. گرمای خورشید در روز با طول موج کوتاه وارد گلخانه شده و باعث گرم شدن محیط می‌شود. در شب هنگام و بعد از غروب آفتاب این گرما با طول موج بلند می‌خواهد از گلخانه خارج شود، در این هنگام است که این افزودنی (IR) وارد عمل شده و همانند یک آینه قسمتی از این طول موج‌ها را به داخل گلخانه باز می‌تاباند. با این کار اولاً از افت شدید دما جلوگیری شده و چیزی مابین ۲ الی ۵ درجه دمای گلخانه به کمک این افزودنی حفظ می‌شود که نقش مهمی در مدیریت و کاهش مصرف سوخت در گلخانه ایفاء می‌کند. ضمناً از وارد آمدن استرس که رابطه‌ی مستقیم با میزان باردهی گیاهان داخل گلخانه دارد، جلوگیری می‌کند.

افزودنی EVA ( اتیل ونیل استات )

وجود این افزودنی باعث افزایش خاصیت کشسانی نایلون در مقابل فشارهای محیطی شده و مقاومت نایلون را در مقابل این قبیل فشارها به شکل چشم‌گیری افزایش می‌دهد. همچنین وجود این افزودنی باعث می‌شود نایلونی که در فصل گرم سال به دلیل گرمای هوا دچار انبساط شده است، با سرد شدن هوا به حالت اولیه بازگردد. در نایلون‌های داخلی عمدتاً به دلیل نبود این افزودنی، گلخانه دار مجبور است در روزهای گرم برای جلوگیری از افتادگی بیش از حد نایلون نسبت به سفت کردن آن اقدام کند که این کار باعث ایجاد کشش بالا در نایلون‌های داخلی، کاهش ضخامت و از بین رفتن سریع‌تر نایلون شود.

افزودنی Anti UV (۱۰٪)

مشهورترین افزودنی نایلون‌های مخصوص گلخانه‌ای همین افزودنی است. وجود این افزودنی باعث می‌شود که نایلون در مقابل پوسیدگی ناشی از اشعه‌ی مارواء بنفش خورشید در زمان مشخصی مقاومت نشان دهد. نایلون‌های شرکت وطن پلاست آذر با دارا بودن بالاترین درصد آنتی یو وی بکار رفته (۱۰٪) در مقایسه با سایر نایلون‌های موجود در کشور، نه تنها ۳ سال گارانتی شده توسط کارخانه‌ی تولیدکننده بلکه در اکثر موارد ۴ تا ۵ و حتی ۷ سال هم روی سازه‌ی گلخانه مقاومت کرده و کارائی داشته باشد.

افزودنی AB

عبارت ABمخفف کلمه‌ی آنتی باکتری است، وجود این افزودنی باعث کاهش یا توقف رشد و نمو باکتری‌های مضر برای کشت‌های گلخانه‌ای در داخل گلخانه می‌شود، مکانیسم عمل این افزونی به گونه است که از عبور طول موج‌های نوری که برای رشد باکتری‌های مضر لازم ولی تاثیری در رشد گیاهان ندارد ممانعت می کند. این کار تاثیر مستقیمی در استفاده از سموم برای مقابله با این نوع باکتری‌ها داشته و میزان مصرف سموم را کاهش می‌دهد.

 

نایلون UV گلخانه

مزیت نایلون گلخانه ای

امروزه به دو دلیل ‏از نایلون گلخانه ای (پلی اتیلن) استفاده میشود‎ :‎‏این پلاستیک را می توان روی اسکلت های دائمی گلخانه به کار برد که باعث صرفه جویی قابل ‏ملاحظه ای در مقایسه با هزینه های گلخانه های شیشه ای است. حتی امکان قرار دادن این نایلون ها روی ‏اسکلت های کم دوام نظیر آنهایی که در گلخانه های کوآنست به کار می روند وجود دارد لازم به ذکر است که هزینه حرارتی این گلخانه ها در مقایسه با گلخانه های یک لایه ای یا گلخانه های‎ FRP ‎به ‏میزان ۴۰% پائین تر است‏ که همین امر موجب می شود تقاضا برای استفاده از نایلون های گلخانه نسبت به نایلون های شیشه ای بالا تر رود.

همانطور که در این مقاله حواندید نایلون گلخانه ای بسیار محصول پر اهمیتی در صنعت کشاوزی است برای خرید این مخصول میتوانید به دکمه زیر ضربه بزنید.

منبع ۱منبع ۲

خرید نایلون گلخانه ای

3 thoughts on “بررسی کامل نایلون گلخانه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس مستقیم