اهمیت نایلون در کشت گلخانه ای

نایلون در کشاورزی
اهمیت نایلون در کشت گلخانه ای

برای بقاء گیاهان و تولید میوه وجود سه اصل نور، خاک و آب لازم و ملزوم هم است، از طرف دیگر نایلون های گلخانه‌ای به عنوان تنها سد دفاعی در مقابله با عوامل محیطی نقش تعیین‌کننده در بقاء گیاهان در داخل گلخانه بازی می‌کند.

نقش نور در تولید میوه در گیاهان

انجام عمل فتوسنتز و تولید پروتئین در گیاهان تنها با حضور نور امکان‌پذیر است. کیفیت نور عبوری از نایلون گلخانه‌ای نقش اساسی و تعیین‌کننده در تولید محصولات گلخانه‌ای دارد. هرچه نایلون به کاررفته در سازه‌ی گلخانه‌ای تخصصی‌تر باشد کیفیت نور عبوری به داخل گلخانه بهتر و متناسب‌تر برای رشد و نمو کشت داخل گلخانه خواهد بود. متاسفانه این اصل مهم و اساسی در تولیدات داخلی عمدتاً رعایت نمی‌شود. علت اساسی عدم رعایت این اصل به این خاطر است که عمده‌ی نایلون‌های تولید شده در داخل کشور جزء نایلون‌های صنعتی می‌باشند نه نایلون‌های تخصصی.

تعریف نایلون صنعتی

نایلون صنعتی اصطلاحاً به نایلون‌هائی اطلاق می‌شود که در مقابل اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید در بازه‌ی زمانی مشخص مقاوم بوده و پوسیده نمی شود. این نایلون‌ها عمدتاً با ضخامتهای بالای ۲۰۰ میکرون، عریض با طول بالای ۴۰ متر تولید می‌شوند.
بعد از پاگرفتن صنعت گلخانه در کشور ، متاسفانه به دلیل نبود نایلون‌های تخصصی برای استفاده در سازه‌های گلخانه‌ای، استفاده از این نوع نایلون‌ها (نایلون‌های صنعتی که فقط دارای Anti UV بودند) باب شده و در عمده‌ی موارد تا به حال هم ادامه دارد. شاهد این مدعا توجه به درصد آنتی یو وی به کار رفته در تولید نایلون که به نایلون‌های ۱٫۵، ۳ و ۵ درصد مشهور شده‌اند، است.

عوامل موثر در میزان و کیفیت نور عبوری در نایلون گلخانه‌ای

سه اصل زیر بیشترین نقش در این امر را دارا می‌باشند:

رنگ

وجود یا عدم وجود رنگ در نایلون نقش اساسی و تعیین کننده در میزان و مخصوصاً کیفیت نور عبوری از خود را دارد، هرچقدر نایلون بی‌رنگ‌تر باشد، طول موج‌های لازم برای انجام عمل فتوسنتز و تولید پروتئین بهتر عبور کرده و خود را در اختیار گیاهان قرار خواهد داد. وجود رنگ‌هائی مثل رنگ سبز یا زرد بیشتر ضرر را در این میان دارد چون به عنوان مثال رنگ سبز باعث جذب طول موج‌های رنگ قرمز می‌شود که مهم‌ترین نقش را در عمل فتوسنتز دارا می‌باشد. پس هر چقدر نایلون بی‌رنگ‌تر باشد میزان و کیفیت نور عبوری بهتر بوده و میزان تولید محصولات گلخانه‌ای نیز بیشتر خواهد بود.

ضخامت

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در امر نفوذ نور به داخل گلخانه ضخامت نایلون است. هرچقدر ضخامت نایلون استفاده شده در گلخانه کم‌تر باشد میزان عبور نور نیز بهتر خواهد بود.

ادتیوها (افزودنی‌ها)

مهم‌ترین تفاوت نایلون‌های صنعتی و تخصصی ادتیوهای بکار رفته همان‌گونه که در قبل هم اشاره شد در نایلون‌های صنعتی تنها ادتیو بکار رفته در این نوع فقط Anti UVمی باشد که فقط باعث نایلون در مقابل پوسیدگی می‌شود این در حالی است که نایلون‌های مخصوص گلخانه‌ای شرکت وطن پلاست آذر دارای افزودنی‌هائی تخصصی مثل LDمی باشد، این افزودنی باعث جلوگیری از ورود مستقیم شعاع نوری به گلخانه شده و نور وارده به گلخانه بصورت یکنواخت پخش شده و نه تنها نور را بصورت یکنواخت در داخل گلخانه پخش می‌کند بلکه از بروز مشکلاتی مثل برگ‌سوزی هم جلوگیری می‌کند.

نایلون به عنوان سد دفاعی در مقابل عوامل بیرونی

یکی از عمده‌ترین محاسن کشت‌های گلخانه‌ای امکان تولید خارج از فصل محصولات است. مقابله با عوامل بیرونی مانند: باد، باران، برف، حفظ دما و رطوبت و… همه و همه به عهده‌ی تنها دیواره‌ی دفاعی گلخانه که همان نایلون گلخانه‌ای است می‌باشد. هر چقدر افزودنی‌های (ادتیوهای) تخصصی‌تری در این امر استفاده شود، به همان میزان، میزان باردهی و عمل‌کرد در داخل گلخانه بیشتر خواهد بود.

اهمیت نایلون در کشت گلخانه ای

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس مستقیم