آموزش ساخت گلخانه با نایلون

آموزش ساخت گلخانه با نایلون

برای مشاوره در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را برای راه‌اندازی گلخانه با تجربه خود راهنمایی کنند.

تماس با ما

خیلی از افراد به پرورش گیاهان تزیینی، داروئی و… در منزل خود علاقه دارند اما فکر می کنند با آپارتمانی شدن خانه ها و به نبودن فضا و امکانات کافی این کار شدنی نیست. ما به شما یاد می دهیم که چه طور می توان در منزل یک گلخانه کوچک احداث کرد و گیاهان مورد علاقه خود را در آن جا به خوبی پرورش داد. مطلبی که قصد آموزش آن را داریم، ساخت گلخانه با نایلون به اندازه نسبتا کوچک مناسب فضاهایی مثل حیاط و باغچه می باشد. این کار در سه مرحله اصلی انجام می شود که شامل ساخت اسکلت، عایق بندی و آب رسانی است. 

مرحله اول: ساخت اسکلت گلخانه

در مرحله اول می بایست چارچوب مناسبی برای ساخت گلخانه خود تعیین کنید. برای ساخت اسکلت گلخانه می توان از مواد مختلف همچون لوله های فلزی، تخته های چوبی یا مواد سبک تر و منعطف تر مانند PVC استفاه کرد. سریع ترین و راحت ترین روش ساخت سازه اصلی استفاده از لوله و اتصالات PVC است. از جمله مزایای استفاده از لوله PVC دوام این لوله ها در شرایط مختلف است که با توجه رطوبت زیاد گلخانه، استفاده از آن ها به جای لوله های فلزی منطقی تر به نظر می رسد. به علاوه،  لوله های فلزی برای مقاومت در برابر زنگ زدگی نیاز به رنگ آمیزی دارند که همین موضوع هزینه آن ها را افزایش می دهد، اما لوله های PVC تا سال ها بدون کم ترین پوسیدگی باقی خواهند ماند. این لوله ها به راحتی و با قیمت مناسب در دسترس هستند و می توان آن ها را از ابزار و یراق فروشی ها تهیه کرد. شما باید ابتدا اندازه گلخانه را مشخص کنید و بر اساس آن به تهیه لوله و اتصالات اقدام نمایید. برای ساخت یک گلخانه به طول ۲ متر و عرض ۵۰ سانتی متر شما به دو عدد شاخه لوله PVC نیاز خواهید داشت. هر شاخه لوله سفید ۶ متر می باشد. همچنین شما برای ساخت اسکلت گلخانه به ۸ عدد سه راهی، ۱۲ عدد زانوی ۴۵ درجه، ۴ عدد زانوی ۹۰ درجه و یک عدد اتصال چهار راهی نیز نیاز خواهید داشت. در ساخت اسکلت گلخانه با لوله های PVC می باست برای مقاومت در برابر باد و عدم تکان خوردن گلخانه از ابتدا مهارهای لازم مانند پایه سیمانی یا یک قاب محکم چوبی یا فلزی به اندازه گلخانه بر روی زمین ایجاد کرد. سپس باید لوله های PVC را توسط اتصالات و با دستگاه جوش در فواصل یکسان به هم متصل کرد و در نهایت به قاب چوبی یا فلزی با بست یا پیچ محکم کرد. پس از این مراحل کافیست یک درب برای ورود و خروج در یکی از طرفین ایجاد کنیم و طرف دیگر را با نایلون که برای عایق کاری استفاده خواهیم کرد، بپوشانیم. همچنین می توانیم یک دریچه کوچک تهویه هوا در بالای درب ایجاد کنیم.

PVC اسکلت گلخانه با لوله

مرحله دوم: عایق بندی گلخانه

بعد از ساخت بدنه گلخانه حالا نوبت عایق بندی و پوشش گلخانه می ‌رسد. راحت ترین و ارزان ترین روش برای این کار استفاده از نایلون است. برای اتصال نایلون به اسکلت می توانید آن را به لوله های PVC چسب و یا میخ بزنید. همچنین در قسمت کف سازه از بیرون می توانید پلاستیک را با خاک بپوشانید تا جای هیچ درزی باقی نماند. استفاده از نایلون برای گلخانه شخصی شما فواید بسیاری دارد. ساخت گلخانه نایلونی آسان است و هزینه بسیار کمتری نسبت به قاب های بزرگ شیشه ای دارد. نایلون همان چیزی است که می تواند گرما و رطوبت گلخانه را حفظ کند. این پلاستیک ها عموما دو تا سه سال هم دوام دارند. اما توجه داشته باشید که گلخانه نایلونی شما احتمالا در شرایط سختی قرار خواهد گرفت. ممکن است نیاز به تحمل باران، وزش باد و بارش برف شدید داشته باشد. حتی نور مستقیم خورشید برای نایلون ها مطلوب نیست و بسیاری از آن ها می توانند با قرار گرفتن مدام در معرض اشعه ماوراء بنفش شکننده شوند. لذا بهتر است از نایلون گلخانه ای UV دار یا مقاوم به پرتو ماوراء بنفش خورشید استفاده کنید. این نوع پلاستیک ها علاوه بر این که از عبور اشعه فرابنفش خورشید جلوگیری کرده و گیاهان را در امان نگه می دارد، به تنظیم دمای گلخانه نیز کمک می کند و از گرم شدن بیش از اندازه آن جلوگیری کند.

گلخانه نایلونی

مرحله سوم: آب رسانی گلخانه

مرحله آخر، راه‌ اندازی سیستم آب ‌رسانی است. روش آبیاری در گلخانه‌ ها تاثیر به سزایی در کیفیت محصولات دارد، بنابراین اهمیت انتخاب یک روش مناسب و درست آبیاری بسیار مهم و حیاتی است. سیستم آبیاری شما با توجه به نوع گیاهان می تواند به صورت قطره ای و یا نازلی طراحی شود و یا می توان به صورت دستی این کار را انجام داد. اما برای یک گلخانه کوچک بهترین گزینه استفاده از سیستم آب‌ رسانی قطره ‌ای است. قیمت سیستم آب ‌رسانی قطره ‌ای ارزان نیست ولی ارزش پرداخت دارد، زیرا میزان مصرف آب در این سیستم از آب پاش دستی شما هم کمتر است. این روش از آبیاری با استفاده از لوله های پلی اتیلن همراه با قطره چکان های مخصوص و با فشار مناسب آب انجام می شود که آب از یک شبکه لوله کم فشار در فواصل مکرر به صورت یک الگوی از قبل تعیین شده پخش می ‌گردد. در این روش می توان هم زمان با آب دهی، برخی از سموم و کودهای ماکرو و میکرو را نیز به خاک اضافه نمود. سیستم آبیاری قطره‌ ای به عنوان بخش کامل و اساسی در طرح جامع آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و این روش به عنوان کامل ‌ترین و بهترین روش برای آبیاری و انتقال یکنواخت کود و مواد مغذی به گیاه شناخته می ‌شود. راندمان روش آبیاری قطره‌ای بین ۹۰ تا ۹۵ درصد تخمین زده می ‌شود که به نسبت سایر روش ‌ها که در بهترین حالت راندمانی بین ۶۰ الی ۷۰ درصد دارند، بسیار چشم گیر است.

آبیاری قطره ای

نکات مهم در ساخت گلخانه خانگی

  • در ساخت گلخانه خانگی موقعیت گلخانه بسیار مهم می باشد و باید به اندازه کافی نور دریافت کند. در صورتی که اصلا امکان دریافت نور وجود ندارد باید نور مورد نیاز گلخانه را به شکل مصنوعی از طریق لامپ های LED مخصوص گلخانه تامین کنید.
  • لازم به ذکر است که گیاهان و گل ها در برابر سرما ضعیف بوده و آسیب می بینند. بنابراین در فصل های سرد، مخصوصا شب های پاییزی و زمستانی، باید گرمایش گلخانه را تامین کنید. برای این کار می توان از انواع هیتر برقی کوچک بهره برد.
  • پیشنهاد می شود که حتما داخل گلخانه از یک دماسنج و رطوبت سنج استفاده کنید تا همیشه دما و رطوبت گلخانه را بدانید. در این صورت قادر خواهید بود شرایط بسیار بهتری برای رشد گیاهان و محصولات در گلخانه خود تامین کنید.
  • اگر گلخانه شما ابعاد بزرگی دارد و یا بر روی پشت بام و فضاهای بزرگ قصد ساخت گلخانه خانگی دارید لازم است که از هواکش گلخانه برای تهویه هوا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس مستقیم